Soutěž pořádá Agora CE – česká nezisková organizace, která usiluje o upevňování demokratických principů ve společnosti, zlepšování dialogu a navazování partnerství mezi státní správou, samosprávou, širokou veřejností a dalšími subjekty (vědeckou obcí, podnikatelskou sférou, neziskovým sektorem apod.); a věnuje se také neformálnímu občanskému vzdělávání.
Pro více informací navštivte webové stránky organizace.
Agora CE tímto neformálním vzdělávacím nástrojem reaguje na nedostatečný prostor, který je v českých školách vyhrazen výchově ke kritickému myšlení, vystupování, vedení dialogu a diskutování.
Za upynulých patnáct ročníků soutěže se od roku 2004 Studentské Agory zúčastnilo více než 10.000 studentů. Soutěž se u studentů, pedagogů i vedení škol těší velkému zájmu a účast v soutěži je pro ně prestižní záležitostí. Stále hledáme nové cesty rozvoje projektu, protože věříme v sílu debatování.
Mělo by být v souvislosti s trestnými činy zakázáno v médiích zveřejňovat národnost či vyznání pachatelů?
Měla by ČR podpořit strategii EU o dosažení ekonomiky s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů do roku 2050?
Měla by být maturita z matematiky povinná?
Měla by být rehabilitována skupina bratří Mašínů ?
Měl by být zrušen lustrační zákon?
Měla by být v ČR zavedena tolerance až 0,5 promile alkoholu v krvi u řidičů?
Měla by ČR podpořit ozbrojenou intervenci NATO v Sýrii?
Mělo by být fyzické trestání dětí zakázáno zákonem?
Měla by eutanázie být v ČR legalizována?
Měla by být konzumace piva a vína legální od 16 let věku?
A mnohá další z oblastí jako: lidská a občanská práva, globalizace, mezigenerační problémy, životní prostředí, politické uspořádání společnosti, energetika, bezpečnost, rovnost pohlaví, zdraví nebo mezinárodní otázky a rozvojová témata.
Lepší představu o tom, jak probíhají krajská kola i finále si můžete udělat z videa, které bylo natočeno na finále soutěže Studentská Agora 2016. Uvidíte také, jak vypadají konkrétní debaty nebo, jak je hodnotí porotci.
Podrobněji o průběhu Studentské Agory se pak dozvíte také v elektronické verzi příručky o soutěži. Publikace je volně ke stažení a kromě pravidel shrnuje také základní informace o debatování.
Pokud Vám chybí jakékoliv další informace nebo byste se rádi Studentské Agory zúčastnili, kontaktujte nás.
Každý rok před začátkem soutěže koordinátor Agory zjišťuje, které školy budou mít zájem se se svými studenty do soutěže zapojit, ať už ty, které se soutěže účastnily v posledních letech nebo i nové. Soutěž se každý rok koná v několika krajích, zpravidla každoročně ve Středočeském, Liberecké, Ústeckém a Hlavním městě Praha, pokud je možnost, uskuteční se soutěž i v dalších krajích, v minulosti v Královéhradeckém nebo Moravskoslezském.
Role učitele je na každé škole důležitá. Spolu s vedením školy a studenty rozhoduje o přihlášení do soutěže, zajišťuje komunikaci s organizátory Agory CE, domlouvá termín semináře ve škole a pak dle svého uvážení podporuje studenty v přípravě na jednotlivá kola a doprovází je na ně.
Protože chceme, aby příležitost vyzkoušet si debatování v tomto formátu dostalo co nejvíce studentů, každý student se může Studentské Agory zúčastnit pouze jedenkrát.